Close
Filmi Şehrine 10 Basan Şehir

Filmi Şehrine 10 Basan Şehir

Casablanca denildiğinde aklınıza o meşhur ‘Casablanca’ filmi, filmin en güzel sahnelerinin geçtiği ‘Rick’s Café’ ve replikler geliyor değil mi? Bir de o otantik sokaklar… Şimdi bunların hepsini unutun! Tamam belki bu biraz fazla oldu, ama çok da büyük beklentilerle gitmeyin en azından!

Gel gelelim bizi biraz hayal kırıklığına uğratan Casablanca gezisinin ayrıntılarına;

Biz Casablanca’ya Eylül ayında Royal Air Maroc havayollarıyla gittik. Fiyat performans açısından değerlendirirsek Royal Air Maroc tercih edilebilir bir havayolu. Yemekleri normal ve içki olarak şarap var. Türk Hava Yolları’na iki kat fazla para ödemektense Royal Air Maroc’la uçup, paranızı Casablanca’da harcayabilirsiniz.

Rick's Cafe
Rick's Cafe

Vize ücretsiz ve varışta havaalanında alınıyor. Kuyrukta bekleme süresinin en az 1 saat olduğunu unutmayın. Gece geç saatte inerseniz ya sabah 7’de başlayan treni bekleyeceksiniz ya da taksilere şehir merkezine inmek için tipinize (!) bağlı olarak 25 Euro ile 80 Euro arası para ödeyeceksiniz! Biz uçakta Abdo isimli bir arkadaşla tanıştık ve onu almak için gelen arkadaşı bizi de otelimize kadar bıraktı. Bizi taksicilerle uğraştırmadığı için sağ ol var ol Abdo! 🙂

Kazablanka Tren İstasyonu
Kazablanka Tren İstasyonu

Konaklama için şehirde bulunan zincir otelleri ya da daha uygun bütçeli otelleri seçebilirsiniz. Biz İbis Hotel’i seçtik. Oda başı gecelik 50 Euro’ydu ve şehir merkezine çok yakındı. Gayet memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Şehir merkezindeki tren istasyonu yeni yapılmış ve çok güzel olmuş. Başka şehirlere buradan bilet alarak geçebilirsiniz.

Kral 2. Hasan Cami
Kral II. Hassan Cami

Casablanca’nın en önemli yapısı Kral Hassan II Camii. Bu camii’ye giden dar sokaklar sizde Alaattin’in Sihirli Lambası havası uyandıracak ve eğer fotoğraf çekmeye meraklıysanız bu sokaklarda gezip kilimcilerin, hediyelik eşyacıların ve züccaciyecilerin keyfini çıkartabilirsiniz. Bu eski şehir ve çarsı (Medina) bölgesi bizim için Casablanca’nın en otantik ve ilgili çekici bölgesi oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse, şehirde pek gezilip görülecek yer de olmadığından hep bu bölgelerde zaman geçirdik.

Rick's Cafe
Rick's Cafe

Şehirdeki en turistik mekan Casablanca filmideki ünlü Rick’s Café. Bu restoran filmdeki Rick’s Café ilham alınarak dizayn edilmiş. Birçok gezginin düştüğü hataya düşmeyin; gerçek Rick’s Café gerçekte yok, filmin o kısmı film için uyarlanan stüdyolarda çekilmiş! 🙁 Biz ögle yemeği saatinde gittiğimiz için rezervasyonsuz gittik, ama akşam yemeği için önceden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Akşam yemeği için ise şehrin Atlantik kıyısında uzanan ve sıralanmış restaurantları deneyebilirsiniz. Şehir okyanus kıyısında olduğundan deniz ürünleri çok çeşitli. Şehri biraz turistikleştirmek adına ‘Kokteyl Bar’lar ve Pub’lar açmışlar. Buralarda ucuza bira ve kokteyl içebilirsiniz. Meydan’da Hyatt Regancy’nin karşısında Ramses diye bir café var, kahve molası için ideal.

dsc00055

Bu arada Casablanca ahalisinin kafası biraz karışık. Berberilik, araplık ve fransız sömürgeliği iç içe geçmiş. O yüzden çok modern olduklarını söyleyemeyiz. Özellikle bir mini etek giyip gezeyim derseniz dik dik bakma ihtimalleri yüksek! Diyebilirsiniz ki kardeşim burası İsviçre mi düzen tıkır tıkır işlesin, insanlar dertsiz tasasız yaşasın? Değil. Biz de bunu bilerek geldiğimiz için, ne var sanki bizim ülkemizde her şey dört dörtlük mü dedik ve bu kısma takılmadık.

Casablanca

Bize sorarsanız Casablanca’yı gezmek için 1 gün yeter. ( Ya da filmin hatrına 1 buçuk gün.:) Vaktiniz kısıtlıysa Fas’ın diğer şehirlerinde çok daha güzel zaman geçirebilirsiniz. Nitekim; olmadı. Biz Casablanca’yı sevemedik. Sevemedik ama yine de o otantik sokakları ve evleri için 10 üzerinden 5.5 veriyoruz diyelim. Hadi bakalım sıra sizde!

Instagram'dan da görmek isterseniz tık tık! 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close