Close
Bled ve Bohinj Gezi Rehberi

Bled ve Bohinj Gezi Rehberi

Bled ve Bohinj Gezi Rehberi
Bled ve Bohinj’de Gezilecek Yerler

Slovenya’ya giderken esas amacımız aklımıza iki şey vardı! Güzel bir Balkan restoranı bulup bir akşamımızı burada geçirmek ve Bled ve Bohinj ikilisini görüp kendimizi bu doğada “öp-özgür” hissetmek!

İki günümüzü Lubliyana’da geçirip, bol bol Balkan yemeği yedikten sonra ertesi gün sırada Bled ve Bohinj vardı!

Rotanızda Lubliyana varsa, Lubliyana Gezi Yazımız için şuraya tık tık yapabilirsiniz.

Bled’e ve Bohinj’e Ulaşım

Bled’e Lubliyana’dan yaklaşık 1 saatte ulaşılabildiği gibi Zagreb’ten trenle 4-5 saatte, Münih’ten de 5-6 saatte ulaşabiliyorsunuz. Slovenya yakınlarında bir Avrupa şehrini ziyaret edecekseniz ve toplu taşımayla Bled’e ulaşmak istiyorsanız şu siteden her türlü tren – otobüs – blablacar opsiyonunu kontrol edebilirsiniz. Viyana, Münih, Venedik gibi şehirlerden Bled’e günübirlik bile gelmek mümkün.

Biz Münih’ten Lubliyana’ya geçerken, Lubliyana’da araba kiralarız diye düşündük fakat evdeki hesap çarşıya uymadı ve son dakika baktığımız araba kiralama acentalarının hiçbirinde araba kalmamıştı! Saçmalama olur mu öyle şey demeyin, gerçekten oluyormuş ve 3. Baktığımız dükkandan sonra biz de şansımızı fazla zorlamadık ve Lubliyana’dan önce Bohinj’e, sonra da Bohinj’den Bled’e otobüsle gitmeye karar verdik. Çok da kolay oldu. Otobüs önce Bled’e uğruyor yolcuları bırakıyor ve Bohinj’e devam ediyor.

BohinjLubliyana’dan Bled’e her saat başı otobüs kalkıyor ve yol yaklaşık 1 saat sürüyor. Önceden bilet almanıza gerek yok, otobüs terminalinden veya otobüsün içinde şöförden alabiliyorsunuz. Eski usul! 🙂 Yol boyunca manzaralar inanılmaz. Tek yön kişi başı 8 Euro’ya 1 saat manzara keyfi satın almış oluyorsunuz. Otobüs sizi hemen Bled Gölü’nün dibinde indiriyor. Lubliyana’dan tren seçeneği de varmış ama tren Bled Gölü’ne daha uzak bir noktada indiriyor ve otobüs bu kadar kolayken trene açıkçası pek gerek duymadık.

Otobüs saatleri için şuraya bakabilirsiniz.

Biz Lubliyana’da konaklayıp Bled ve Bohinj’e günü birlik gittiğimiz için Bled civarında hiç konaklama araştırmadık. Fakat okuduğumuza göre Villa Bled ‘en romantik’ konaklama seçeneklerinden birisi olarak geçiyor. Gecelik ortalama 200 Euro civarı olduğunu da belirtelim…

Bohinj
Bohinj Gezi Notları

Slovenya’nın tek ulusal parkı olan ‘Triglav Ulusal Parkı’nın bir parçası olan Bohinj gölü, Bled’den yaklaşık 30 km uzakta, Slovenyalıların çok daha fazla sevdiği ve Asyalı turist akınına uğramamış muhteşem bir göl! Bled ne kadar turistikse, Bohinj o kadar sade ve sessiz…ve biz Bohinj’i inanılmaz sevdik.

Bohinj’de gölün etrafında yürüyüş yapabilir, yaz zamanı yüzebilir ya da kano kiralayabilirsiniz. Eğer Slovenya’ya yaz zamanı geliyorsanız ve kamp yapmak istiyorsanız Bohinj gölünün kenarındaki kamp alanlarına mutlaka şans verin, özellikle ‘kafaya format atmak’ gibi bir düşünseniz varsa buraya gelmeniz şart!

Göl kenarında gezerken, buraya çadırıyla gelmiş, hatta şişme kanosunu getirmiş ve göl kenarında keyif yapmakta olan 2 çocuklu bir aileyi gördük ve bu görüntüyü hafımıza kazıdık. Galiba ileride çocuk yaptıktan sonra ilk işimiz şişme kanomuzu alıp buraya gelmek olacak! 😀

Savica Şelalesi

Bohinj’de yaptığımız en güzel şey ise burada dağ bisikleti kiralayıp Savica Şelalesi’ne gitmek oldu. Gölü sağınıza alarak bisikletle yaklaşık 12km ilerliyorsunuz ve sonrasında da bisikletleri park edip yaklaşık 20-25 dakika tırmanıyorsunuz. Bisikletle gittiğiniz son 3-4 km yokuş yukarı olduğu için biraz zorlayabilir ama şelaleye ulaşınca kesinlikle ‘iyi ki de gelmişim’ diyeceksiniz. Dağ bisikletine 4 saatlik kişi başı 11 Euro vermişiz.

Bir de Bohinj’den Vogel’e, yaklaşık 5 saat süren ve mükemmel manzaraları olan bir trekking yolu var. Biz zamanımız olmadığı için yapamadık ama sizin ilginiz varsa araştırabilirsiniz. Linki buraya bırakıyoruz.

Biz de Bohinj’i aklımızın bir köşesine ‘günün birinde geri gelinecek rotalar’ olarak kaydettik ve Bled’e doğru yola düştük. Bohinj’den Bled’e belli saatlerde otobüs kalkıyor ve yaklaşık 20-25 dk sürüyor. Kişi başı tek yön 4-5 Euro civarı. Araba kiralamadıysanız bu otobüs seçeneğini değerlendirebilirsiniz, önemli olan otobüs saatlerine önceden bakmak.

Bled
Bled Gezi Notları ve Bled’de Gezilecek Yerler

Sponsorsuz, reklamsız ve özgürce gezmenin en güzel yanı gittiğiniz yerler ile ilgili objektif olabilmek ve kötüye kötü diyebilmek. Biz de şimdi Bled konusunda biraz objektif olacağız ve izninizle biraz eleştireceğiz.

Bled, bizim gitmeden önce fotoğraflarına uzuun uzuun baktığımız, hakkındaki bütün gezi yazılarını okuduğumuz ve gitmeden beklenti çıtamızı aşırı yükselttiğimiz bir yerdi. Gerçekten de şöyle bir tepeden baktığınız zaman inanılmaz, hiç lafımız yok. Fakat ya biz yaz zamanı gittiğimiz için ya da gerçekten artık çok popülerleştiği için o kadar kalabalıktı ki! Daha gölün kenarına yaklaştığınız anda sizi bir Asyalı – Japon – Çinli kalabalığı, seyyar satıcılar, ağlayan bağıran çocuklar, zorla bota bindirmeye çalışan botçular karşılıyor ve bir an ‘’eeeh çekilen bre, şu Bled neymiş bir de biz görelim!!’’ diyesiniz geliyor. Evet belki Bled kışın ve daha az kalabalıkken daha güzeldir, ama açıkçası biz kendi gezdiğimiz Bled’den pek etkilenmedik. Sanırım gitmek için geç kalmışız…Ya bu kadar popüler olmadan ya da kış zamanı gitmek gerekiyormuş. Gölün etrafı o kadar kalabalıktı ki, göl kenarında yürümek için sırayla yürümeniz, fotoğraf çekmek için insanların kenara çekilmesini beklemeniz ve kahve içmek için de birilerinin kalkmasını beklemeniz gerekiyordu…Hatta Bled’e giden herkesin fotoğraf çektirdiği şu alttaki ‘kalp’in etrafında abartmıyoruz fotoğraf çektirmek isteyen belki 50 kişi vardı! Yok canım, biz almadık! 🙂

biz de böyle uzaktan uzaktan usulca 🙂

Sosyal açıdan ‘ne tuhaf insanlar’ damgası yememek için yine de yapılması gereken her şeyi yaptık ama yetti de arttı bile… İşte bizim Bled maceramız böyleydi. Bu Bled’in kötü bir yer olduğu ya da sizin hayran kalmayacağınız anlamına tabii ki gelmiyor, herkesin Bled’i kendisine 🙂

Gelelim Bled’in etrafında yapılabilecek aktivitelere;

Bled’in çevresini baştan sonra dolaşmak yaklaşık 5 km ediyor ve bunu ister yürüyerek, ister saati 6 Euro’ya bisiklet kiralayarak dolaşabilirsiniz. Biz diğer seçenek de Pletna denen 7-8 kişilik küçük kayıklardan kiralayıp gölde kürek çekerek çevresinde dolanabilirsiniz.

Yaz zamanı gölün bir bölümü plaj olarak kullanılıyor ve girişi 3.5 Euro. Gölde yüzmek aslında çok kalabalık olmasa keyifli olabilir gibi geldi.

Bled

Bled gölünün tam ortasındaki Bled Adası, Bled’in başına gelmiş galiba en güzel şey. Adanın üzerinde bulunan yapı da bir kilise. Bu adaya ulaşmak için iki yol var. Pletna teknelerine binip, kişi başı 15 Euro ödeyebilir ya da kayık kiralayıp kürek çekebilirsiniz. Kayık kiralamanın da ücreti saatlik 10 Euro civarı. Adadaki kiliseye giriş ücreti de kişi başı 8 Euro. Adaya vardığınızda 99 basamaklı bir merdiven sizi bekliyor ve geleneğe göre erkek sevdiği kadını bu merdivenden kucağında çıkartırmış. Biz de deneyecektik ama o sıcakta ikimiz de birbirimizin sırtına çıkmak istemedik. 🙂 Öyle demeyin, burada kocasını sırtına alıp çıkartan kadınlar da var!

İnternetten, Bled’in fotoğraflarına baktığınızda tepeden çekilmiş muhteşem manzaraları görmüşsünüzdür. İşte o fotoğraflar Blagjna Kalesi’nden çekiliyor ve gerçekten de Bled gölü o kalenin manzarasından inanılmaz gözüküyor… Sezarın hakkı sezara 🙂 Kaleye yaklaşık 15 dakikada tırmanabiliyorsunuz. Giriş kişi başı 9 Euro, çocuklar ise yarı fiyatı. Kale sabah 8 – akşam 8 arası açık.

Bled

Bled’de ‘yemeyeni dövüyorlar’ temalı tatlımız ise Bled’in meşhur keki ‘Kremsnita’. Biz fazla kremalı olduğu için çok beğenmedik ama hiç yoktan iyidir. Siz ne gudubet bir blogsunuz zaten bir otu da beğenin demek serbest! 🙂

İşte Bled tecrübemiz de böyleydi. 🙂 Tabii ki her gittiğimiz diye hayran olmayı beklemiyoruz ve arada böyle hayal kırıklıkları da oluyor, onlar da tuzu biberi olsun… Önemli olan bu yolculuklarda biriktirdiğimiz anılar.

Herkese güzel geziler!

Sevgiler!

Biz Instagram’da ve Facebook’ta da varız ve bekleriz.

https://www.instagram.com/yoldabiblog/

https://www.facebook.com/yoldabiblog/

Merken

4 comments

 1. Şu zaman da bu kafa yapısında olan insanlara bayılıyorum yahu !
  sizler bana bloga devam etmem de ilham veriyorsunuz resmenn 🙂
  EVS ile ilgili sorularım var bir gün sizi rahatsız edebilirim 🙂

  kişisel blogum: http://www.benirva.blogspot.com.tr
  kozmetik ve moda blogum: http://www.izmirleydisi.blogspot.com.tr

  Öptüm sizi:*

  1. cok tesekkur ederiiz, tabii ki istedigin zaman ?‍♂️ bloga bakiyoruz hemen :))

 2. Slovenya gezimizi yapalı epey oldu. Biz oraya gittiğimizde Slovenya henüz Türkler arasında tanınmıyordu diyebilirim. Ama Japon turistleri biz de görmüştük. Yine de benim anılarımda “Huzur” ‘a karşılık gelir burası. Ama anlıyorum ki turist kalabalığından nasibini almış burası da. Hallstatt gibi aslında. Hallstatt evet çok güzel ama o kadar kalabalık ki. Bavyera’da Hallstatt’tan daha güzel göller var bence ama bir kere ünlenmiş. Herkes illaki oraya gidecek. Ben artık Hallstatt’a kadar gitmenize gerek yok, yakında daha güzel göller var demekten yoruldum ?

  1. Bavyera’da gercekten inanilmaz yerler var, ama sanirim daha uzun sure ‘populer’ olan makbul olacak. Belki de boyle olmasi daha iyi, boylece guzel ve bakir olan yerler, oyle kalmaya devam eder ? Sevgiler, Ocak’ta gorusmek dilegiyle 🙂 ve tasinma surecinde bol kolayliklar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close