Close
Dolomitler Gezi Rehberi & Dolomitler’de Harika Göller

Dolomitler Gezi Rehberi & Dolomitler’de Harika Göller

Dolomitler Gezi Rehberi & Dolomitler’de Görülmesi Gereken Yerler

İtalya’nın görmediğimiz yerlerini hep çok merak ediyorduk. Şehirlerinden çok doğasına ilgimiz ise Münih’e taşındıktan sonra başladı. Ve farkettik ki bizim Venedik’le, Roma’yla tanıdığımız İtalya’nın, daha önce hiç tanımadığımız ve mükemmel bir doğası varmış! Örneğin; Kuzey İtalya’nın Dolomitler bölgesi! Ne kadar Almanlar Kuzey İtalya’ya Güney Almanya dese de, ve biz buna bir noktaya kadar katılsak da, Dolomitler’e çok hayranız! 🙂 O zaman gelsin Dolomitler Gezi Rehberi! 🙂

Dolomitler, yani bir diğer adıyla İtalyan Alpleri, İtalya’nın kuzey-doğusunda yer alan sıra dağları oluyor. Tam olarak ne demek istediğimizi inanın ancak kendi gözünüzle görünce anlayabiliyorsunuz!

Dolomitler’e ister kayak için, ister tamamen doğa manzaraları için, ister yaz zamanında doğa yürüyüşleri için, isterseniz de tamamen kafa dinlemek için gelebilirsiniz. Şu bir gerçek ki, sizi şu ana kadar görmediğiniz bir İtalya karşılayacak!

Dolomitler
Dolomitler Gezilecek Yerler & Dolomitler Gezi Rehberi

Dolomitler’de Ulaşım & Araç Kiralama

Dolomitler’de gezilecek yerler dağınık durumda ve toplu taşımayla gezmek çok kolay değil. O yüzden eğer mümkünse araç kiralamanızı tavsiye edeceğiz. Araç kiralarsanız geziniz çok kolaylaşacaktır.

Biz gezilerde arabayı hep rentalcars.com’dan kullanıyoruz ve genelde şirket olarak Avis’i seçiyoruz. En memnun kalmadığımız araç kiralama şirketi ise Hertz. Ondan kaçınsanız yeter. Bir de İtalya’da otobanlar ücretli. Arada çıkacak 8-10-12 Euro gibi ücretlere hazır olmak lazım.

Tabii arabayı nereden kiralayacağım derseniz şöyle; Dolomitler Münih’den yaklaşık 300 km, Milano’dan yaklaşık 320 km, Venedikten ise yaklaşık 270 km. Yani Türkiye’den gelirken bu 3 havalimanından herhangi birine uçup oradan kiralayabilirsiniz. Biz Münih’ten yaklaşık 3,5 saatte Dolomitler’de olmuştuk fakat yaz zamanı Kuzey İtalya’da epey trafik oluyor. O yüzden ucu ucuna plan yapmamak lazım. 🙂

Dolomitler’de Konaklama: Dolomitler’de Uygun Konaklama & Ucuz Oteller

Dolomitler oldukça büyük bir alanı kapsıyor. Konaklama için Merano, Bruneck veya Bolzano‘yu tercih edebileceğiniz gibi; daha ufak kasabaları da tercih edebilirsiniz. Biz Bruneck yakınlarında minik bir köyde konakladık ve sabah kalktığımızda aldığımız dağ havasını hala unutamıyoruz! 🙂 Linkini buraya bırakıyoruz. Odaya gecelik 70 Euro ödemişiz.

Şehir konaklaması seçecekseniz Merano’da konaklamanızı öneririz çünkü hem lokasyon olarak tam ortada hem de fiyatları diğer şehirlere göre daha uygun. Hatta nokta atışı yaparsak; önereceğimiz iki dağ evi; Pension Weinberg (linki burada) ve Hotel Aurora (linki burada). İkisi de hem merkeze yakın hem de fiyatları uygun.

Eğer Bolzano’da konaklamak isterseniz bize aşırı önerilen Ottenkellerhof‘a bakabilirsiniz. Geceliği 75 Euro civarı ve bize Dolomitler’de en çok önerilen yer burası olmuştu. Bir de 4 kişiyseniz Tivoli Apartments‘a bakabilirsiniz. Gecelik 100 Euro civarı olduğu için kişi başı 25 Euro’ya geliyor.

Eğer Airbnb’de konaklamak isterseniz şöyle bir link bırakalım. Bu linkle Airbnb’ye üye olursanız ilk konaklamanızda geçerli 130 lira gibi bir kredi kazanıyorsunuz ve Airbnb kullanmaya devam ettikçe, Airbnb sizi daha çok sevmeye başlayıp bir anda hesabınıza süpriz krediler yükleyebiliyor.Yer bulma konusunda bol şans! ☺

Dolomitler Gezi Rehberi: Dolomitler’de sıradan bir gün doğumu

Dolomitler’e gitmeden önce ufak ufak;

Gezi rotanızı oluşturduğunuzda göreceksiniz ki mesafeler kısa gibi duruyor. Fakat yollar dağlık olduğu için çoğu noktanın arası 1-2 saat sürebiliyor. Ona göre plan yapmakta fayda var.

Temmuz ayında bile hava bir anda soğuyabiliyor ve dolu yağmaya başlayabiliyor. O yüzden gelirken yanınıza mutlaka kalın 1-2 şey alın.

Masrafı minimuma indirmek istiyorsanız öğle yemeklerini marketten alacağınız alacağınız sandviç malzemeleri ve içeceklerle halledebilirsiniz. Biz öyle yaptık.

Otopark çoğu zaman ücretsiz olsa da ücretli olduğu noktalar var (örneğin Braies gölü). Aman yakalanmam demeyin, kuytuda bekliyorlar otopark cezası yazmak için. 🙂

Biz Dolomitler’de 2 tam gün geçirmiştik fakat zamanınız varsa kendinize trekking rotaları oluşturabilir, ya da bir dağ evinde tam bir gününüzü geçirebilirsiniz. Bizim önümüzdeki bahar için böyle bir planımız var örneğin.

Dolomitler Gezilecek Yerler

Aslında Dolomitler’in havası yeter! Gerçekten de Dolomitler gezisi için siz istediğiniz planı yapın, esas güzelliğin Dolomitler’in havasında suyunda olduğunu göreceksiniz. Yine de biz bu güzellikler içinde uğradığımız durakları şöyle yazalım;

Val di Funes ve Alpe di Suisi:

Val di Funes, Trento bölgesinde muhteşem dağ manzaralarının ortasında kalan kocaman bir vadi. biraz ilerleyinde ise Alpe di Siusi’ye geliyorsunuz. Bizim için Dolomitler’in en muhteşem manzaraları buradaydı ve insanların burada nasıl yaşadığını görünce ‘biz ne için çalışıyoruz’ diye geçirdik içimizden. Basit yaşam güzel yaşam diye boşuna demiyorlar…neyse…

Alpe di Suisi kışın daha çok kayak merkezi olsa da, yazın bizim gibi yeşil aşıklarının mesire yeri gibi oluyor. 🙂 Şaka bir yana manzaralar o kadar güzel ki, anlatılmaz yaşanır deyip burayı ‘Dolomitler’de Gezilecek Yerler’in en tepesine koyuyoruz.

Dolomitler gezi rehberi ve gezilecek yerler

Lago di Braies – Braies Gölü

Dolomitler’i daha önce hiç duymadıysanız bile inanın Lago di Braies’i görmüşsünüzdür. Nerede mi? Tabii ki Instagram’da! 🙂 Çünkü kendisi tam bir Instragram ünlüsü.

Biz de (yalan yok) bu gölü ilk defa Instagram’da görüp aşık olmuştuk ve bir gün Dolomitler’e gittiğimizde mutlaka canlı görmek üzere notlarımıza aldık.

Lago di Braies gölü yaz zamanı yani sezon zamanı çok kalabalık oluyor ve tadını çıkartmak için çok erken saatlerde gitmenizi tavsiye edeceğiz. Onun dışında kış zamanında veya ara sezonda giderseniz daha sakin olacaktır. Meşhur kayıkları ise kış zamanı kaldırılmış oluyor.

Biz Ağustos ayında gittiğimizde çok kalabalıktı fakat yine de çok güzeldi! Şöyle düşünün tamamen dağlarla çevrelenmiş bir göl ve mükemmel bir manzara…Gerçekten de aynı fotoğraflardaki gibiydi ve çoğu vardı azı yoktu..gölün etrafında yürüyüş yapmak ve yaz zamanı gelirseniz kayıkla turlamak için Braies’e en az 2-3 saat ayırmanızı öneriyoruz.

Dolomitler Gezi Rehberi

Lago di Misurina

Braies kadar bilinmeyen ama Dolomitler’de yerlilerin daha çok takıldığı bir göl burası. Braies’ten arabayla yaklaşık 40 dakikada (35km) ulaşabiliyorsunuz. Etrafında bir iki tane otel, bir iki tane restoran bol bol da fotoğrafçı var. 🙂 Dolomitle’de zamanınız olsa mutlaka plaka katın dediğimiz yerlerden birisi de burası. Hatta olur da göllere doyamazsanız hemen 5 dakika ilerisindeki Lago di Antonia‘yı da görebilirsiniz!

Klammeben

Biraz daha tepelere çıkmak isterseniz rotanıza Klammeben’i ekleyebilirsiniz. Klammeben’e teleferikle ulaşabiliyorsunuz ve bunun için arabayla 1400 metrelerdeki Prenn’e gidip oradan teleferiğe binmek gerekiyor. Klammeben ise yaklaşık 2000 metrede. Daha sonra buradan tekrar Prenn’deki teleferiğe kadar yürüyerek inebilirsiniz. Manzaralar ef-sa-ne!

Tüm bu yazdığımız yerlerin dışında eğer Dolomitler’e kayak için gelecekseniz Madonna Di Campiglio bölgesini inceleyebilirsiniz. Biz gitmedik ama Münihliler burayı çok seviyor. İlla ki bir bildikleri vardır diye düşünüyoruz. 🙂

Dolomitler bizim aklımızda bir yerden diğerine ulaşırken yolda gördüğünüz manzaralar olarak kaldı..Böylesi bir güzelliği yazmasak eksik kalırdı..

Instagram ve Youtube’da da varız! gelirseniz seviniriz 🙂

Sevgiyle!

https://www.instagram.com/yoldabiblog/

https://www.youtube.com/

Eğer yolunuz kışın buralara düşüyorsa kesinlikle BERNINA EXPRESS‘ine de bakmayı unutmayın. Muhteşem manzaralardan geçeceğiniz harika bir tren yolculuğu

Bologna gezi rehberi için de buradan buyrun Efem!!

1 comment

  1. harika fotoğraflar, müthiş bir doğa. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close